Program

Download program in PDF format

Day 1 – Monday, September 9, 2019

9th PSEPB Conference opening

12:00–12:15 – Opening ceremony
12:15–13:00George Coupland – “Mechanisms conferring seasonal flowering responses in annual and perennial plants”
13:00–13:20 – PSEPB awards: Katarzyna Sokołowska and coworkers, University of Wrocław, Poland – award for the best experimental article; Urszula Krasuska and coworkers, Warsaw University of Life Sciences, Poland – award for the best review article in English

13:20–15:00 – Dinner

Session 1: Sexual plant reproduction

Chairs: Peter K. Hepler and Marta Lenartowska.

15:00–15:30Peter K. Hepler – “Tip growth in pollen tubes: a role for ions and actin”
15:30–16:00Krzysztof Zienkiewicz – “Here, there, and everywhere: The importance of storage lipids in pollen performance”
16:00–16:30Thomas Widiez – “The genetics behind being ‘Not Like Daddy’: new insights in double fertilization thanks to maize haploid inducer lines”

16:30–17:00 – Coffee break

17:00–17:30Guang-Yuh Jauh – “Exploring the molecular and cellular mechanisms of promising genes involved in Arabidopsis embryogenesis and seed maturation”
17:30–17:40Agnieszka Zienkiewicz – “Insights into the machinery that mobilizes pollen lipid droplets”
17:40–17:50Anna Suwińska – “Expression of the CNX/CRT chaperones during pollen tube growth”
17:50–18:00Aneta Słomka – “Could photosynthate deficiencies and sensitivity to thermal stress lead to low seed set in common buckwheat (Fagopyrum esculentum Moench)?”
18:00–18:10Piotr Ziółkowski – “Mixing under control: genetic factors that regulate crossover frequency in plants”

18:10–18:20 – Discussion

18:20–19:00Poster session

19:00 – Welcome party

Day 2 – Tuesday, September 10, 2019

Session 2: Plant omics

Chairs: Maciej Stobiecki and Maciej Ostrowski

9:00–9:30Wolfram Weckwerth – “Germplasm meets systems biology – the next green revolution in agroecology”
9:30–10:00Joachim Kopka – “Plant temperature acclimation and growth rely on cytosolic ribosome biogenesis factor homolog”
10:00–10:30Bernhard Grimm – “Multiple posttranslational control mechanisms for the proteome of tetrapyrrole biosynthesis”

10:30–11:00 – Coffee break

11:00–11:10 – Maciej  Stobiecki, Institute of Bioorganic Chemistry PAS,
Poznań, Poland – PSEPB    award for a series of articles
11:10–11:20
Małgorzata Adamiec – “EGY2-dependent intramembrane proteolysis may regulate expression some of PEP – transcribed chloroplast genes in Arabidopsis thaliana
11:20–11:30 Wojciech Glinkowski – “How high-throughput sequencing techniques allow researchers to gain a deeper understanding of plant processes, on the example of transcriptome analysis of yellow lupine (Lupinus luteus)”
11:30–11:40Tomasz A. Pawłowski – “Proteomic analysis of tree seeds storability”

11:40–11:50 – Discussion

11:50–12:30Poster session

12:30–13:00 – “Innovative technologies: fast and easy preparation of NGS libraries” – a seminar presented by the Q4Lab company

13:00–14:25 – Dinner

Session 3: Epigenetic and epitranscriptomic regulation of gene expression

Chairs: Gordon Simpson and Janusz Niedojadło.

14:30–15:00Gordon Simpson – “The Arabidopsis m6A epitranscriptome”
15:00–15:30Brian D. Gregory – “Epitranscriptome-mediated reprogramming of the plant transcriptome”
15:30–16:00Rupert Fray – “mRNA methylation complex components and methylation outcomes in a model plant system”

16:00–16:30 – Coffee break

16:30–16:40Susheel Sagar Bhat “Arabidopsis thaliana mRNA Adenosine Methylase (MTA) is a new player in miRNA biogenesis regulatory pathway”
16:40–16:50Kamil Ruzicka – “m6A methylation of mRNA is required for auxin mediated processes in Arabidopsis
16:50–17:00Szymon Swieżewski – “Dormancy and drought – One antisense to rule them all?”
17:00–17:10 – Szymon Kubala – “The SWI/SNF ATP-dependent chromatin remodeling complex in Arabidopsis responds to environmental changes in temperature-dependent manner”
17:10–17:20Tomasz Bieluszewski – “Targeted histone acetylation by the plant NuA4 complex supports growth, chloroplast development and reproduction in Arabidopsis

17:20–17:30 – Discussion

17:30–18:30Poster session

18:30–21:00 – Executive Committee and Board Members Meeting

19:30–21:00 – Toruń by night tour / Gingerbread feast

Day 3 – Wednesday, September 11, 2019

Session 4: Plant interactions with other organisms

Chairs: Katarzyna Turnau and Katarzyna Hrynkiewicz.

9:00–9:30Marc-Andre Selosse – “Orchids eating fungi – when mycorrhizal symbiosis turns to exploitation”
9:30–10:00Christel Baum – “The ecological significance of the plant microbiome”
10:00–10:30Adam Schikora – “Friend or foe: Crop plants between beneficial and pathogenic bacteria”
10:30–11:00Katarzyna Turnau – “Microbes as drivers of plant success – new tools in agriculture, plant protection, phytoremediation and agromining”

11:00–11:30 – Coffee break

11:30–11:40Christina Kuhn – “Sucrose transporters are involved in abiotic stress response and biotic interactions”
11:40–11:50Edmund Kozieł – “Analysis of Prune dwarf virus intercellular transport and pathogenesis”
11:50–12:00Grech-Baran – “Coat protein (CP) of conserved structure from multiple Potyviruses triggers Rysto-mediated immunity”
12:00–12:10Bliss Furtado – “Fungal endophytes in non-host plant species: beneficial or detrimental association in salinity stress?”

12.10–12:20 – Discussion

12:30–13:00Poster session

13.00–14:30 – Dinner

Session 5: Abiotic stress responses

Chairs: Władysław Polcyn and Jarosław Tyburski.

14:15–14:45Cécile Bousquet-Antonelli –  “Is Arabidopsis LARP1 an effector of the TOR kinase in the control of Ribosomal Protein translation?”
14:45–15:15Ewa Sobieszczuk-Nowicka – “Physio-genetic dissection of stress-induced leaf senesence & timing its reversal in barley” – PSEPB award for the best experimental article
15:15–15:30Halina Gabryś – “The role of GLR channels in plant developmental and movement responses”
15:30–15:45Edward A. Gwóźdź – “Plant Desiccation Tolerance: Still a mystery”
15:45–16:00Agnieszka Mostowska – “Plastid membrane network in higher plants modified by environmental factors”

16:00–16:30 – Coffee break

16:30–16:40Magdalena Czołpińska – “Participation of the RNA-Binding proteins (RBPs) in heat and cold stress response in Brassica oleracea var. botrytis
16:40–16:50Izabela Perkowska – “Arabidopsis thaliana cation exchanger 4 (CAX4) is important for plant fitness and growth under Mn, Zn and Fe deficiencies”
16:50–17:00Magda Grabsztunowicz – “Root-type ferredoxin-NADP+ oxidoreductase isoforms in Arabidopsis thaliana
17:00–17:10Shino Goto-Yamada – “Starvation-induced microautophagy in plants”
17:10–17:20Alicja Dołzbłasz – “Suboptimal conditions of growth trigger meristem arrest in the ftsh4-1 mutant plants”
17:20–17:30Paweł Brzezowski – “Tetrapyrrole biosynthesis is hardwired to photosynthetic electron transfer”

17:30–17:40 – Discussion

17:40–18:40Poster session

18:40–19:40 – Agisera workshop

20:00–24:00 – Conference banquet

Day 4 – Thursday, September 12, 2019

Session 6: Plant hormones and hormonal regulations

Dedicated to the memory of Professor Marian Michniewicz (1922–2008).

Chairs: Andrzej Bajguz and Justyna Wiśniewska.

9:00–9:30Thierry Heitz – “How jasmonate metabolism controls defense responses against biotic stress”
9:30–10:00Danuše Tarkowská – “Looking for a needle in haystack – major aspects of analysis of brassinosteroids and other plant signalling molecules”

10:00–10:30 – Coffee break

10:30–10:40Tomasz Sarnowski – “A non-canonical nuclear function of ERECTA family proteins in Arabidopsis
10:40–10:50Agata Kućko – “Transcriptional and post-transcriptional mediated regulation of expression of genes related to ABA/GA metabolism and signalling during light-dependent germination of Arabidopsis thaliana seeds”
10:50–11:00Aleksandra Pawela – “Regulation of seed germination and root morphology by abscisic acid transporters in model legume plant Medicago truncatula
11:00–11:10Tomasz Nodzyński – “The looped strive towards unravelling PIN structure-function connections”
11:10–11:20Milena Kulasek – “The auxin orchestra. Transcriptome-wide identification of genes encoding elements of auxin signal transduction pathway in yellow lupine flowers”

11:20–11:30 – Discussion

11:30–12:30Poster session

12:30–14:30 – Dinner

Session 7: Biotechnology and tissue culture

Chairs: Ewa Łojkowska and Adriana Szmidt-Jaworska.

14:30–15:00Wendy Stirk – “Can plant hormones be used to enhance the value of microalgae biomass for biotechnological applications?”
15:00–15:30Christoph A. Gehring – “Cyclic nucleotide monophosphates & their cyclases in plant responses”

15:30–16:00 – Coffee break

16:00–16:10Anna Aksmann – “Susceptibility of Chlamydomonas reinhardtii developmental stages to atrazine – cell cycle studies”
16:10–16:20Kinga Zatoń – “Comparison of the effectiveness of cleaning of municipal wastewater treated in experimental hydrophyte systems with Hippuris vulgaris and Hydrocharitetum morsus-ranae group”
16:20–16:30Michał Jasiński –“ABCG46 (PDR10) from Medicago truncatula as a model for substrate specificity investigation of ABC transporters”
16:30–16:40Anna Barabasz – “Contribution of NtZIPs in Zn and Cd uptake and root-to-shoot translocation in tobacco”

16:40–16:50 – Discussion

16:50–18:00Poster session

18:00–18:30 – Closing ceremony

19:30–21:00 – Toruń by night tour / Gingerbread feast